Автор yccadmin
09.11.2011
Прокоментуй!

Початок боїв УСС в Карпатах (вересень 1914 — червень 1915 рр.)

Отаман Степан Шухевич

Отаман Степан Шухевич

У зв’язку з швидким наступом російських військ на Львів було затримано остаточну організацію УСС, а її центр перенесено до м. Стрий. У цей час змінюється ставлення австрійської влади до УСС. Хоч Австро-Угорщина й відчувала гостру необхідність у їх використанні проти царської Росії, проте внаслідок недовіри до українських військових частин у Відні було призупинено процес утворення додаткового корпусу УСС. У Генштабі не створили з Легіону УСС цілісного військового з’єднання, а розділили його на 10 окремих загонів-сотень по 220 бійців у кожному, які займалися розвідницькою та диверсійною роботою.

5 вересня 1914 р. в села Страбичів (Мезе Теребеш) та Ґоронда, неподалік Мукачева, прибув нашвидкуруч сформований Легіон УСС. Тут було здійснено реорганізацію стрілецьких сотень і куренів. Легіон поділено на 10 сотень, які увійшли до складу двох з половиною куренів. Командантом першого куреня призначено чотаря Михайла Волошина, другого — чотаря Григорія (Гриця) Коссака, третього напівкуреня чотаря Степана Шухевича. Значну увагу надано навчанню військової справи, орієнтуванню на місцевості тощо. До кінця вересня 1914 р. останні відділи УСС були відправлені на фронт.

У зв’язку з важким становищем австрійської армії на фронті вже 10 вересня до командування Легіону надійшов наказ застосувати підрозділи УСС для оборони карпатських перевалів. Першою в район сіл Верецьки Вижні та Гусне вислали сотню Василя Дідушка, яка вступила в бій з частинами 2-ї Кубанської козачої дивізії. 17 вересня вишкільний табір у Страбичеві покинула сотня Осипа Семенка, а вже 27-го — вона зав’язала бій біля Сянок з кубанськими частинами російської армії і втратила 5 стрільців.

Стрілецька лінія вздовж шляху зі Славська до Рожавка 18 березня 1915 р.

Стрілецька лінія вздовж шляху зі Славська до Рожавка 18 березня 1915 р.

Наступного дня в сутичках на Ужоцькому перевалі та біля села Верецьки Вижні загинуло ще 10 стрільців, 11 поранено, а 8 потрапило в полон. Так, у результаті перших зіткнень з ворогом УСС втратили 34 стрільців, а значна частина отримала поранення.

Мапа походів УСС восени 1914 р.

Мапа походів УСС восени 1914 р

Однак першим боєм УСС вважається бій в околиці Сянки—Бориня 27 вересня 1914 р.

26 вересня, згідно з наказом австрійського військового командування, 1-ша та 3-тя чоти сотні В. Дідушка на чолі зі своїм командиром вийшли з Нижніх Воріт на Закарпатті в далекий рейд у тил ворога, в околицю Сянки-Бориня. Після розгрому ними обозу російської артилерії з її охороною і форсованого цілоденного маршу повернулися до Верхніх Воріт, де 2-га та 4-та чоти вели бій з московським військом. Це був перший бій між українським військовим відділом і російською армією після битви під Полтавою.

Перші поранені усуси в бою під с. Верецьками Вижніми

Перші поранені усуси в бою під с. Верецьками Вижніми

Як згадує командант Легіону УСС М. Галущинський: «…Дідушкова сотня, що 10 вересня 1914року рушила в поле, здобула 27 вересня перший листок з величного вінка слави відроджуваної української армії».

Діючи в складі 129-ї та 130-ї бригад австрійської армії, УСС вступали у часті сутички з ворогом. На початку жовтня 1914 р., долаючи сильний опір противника, стрільці спричинилися до звільнення Сколого, Болехова, Дрогобича, Борислава, Стрия та інших населених пунктів Галичини.

Успішною, але кровопролитною була боротьба УСС за опанування низки важливих у воєнному відношенні карпатських узгір’їв. 6-го жовтня Легіон УСС було розділено на три групи. Одна частина під проводом сотника М. Волошина рушила через Вишків та Сенечів у напрямку на Людвинівку. Друга, найбільша група з отаманом Г. Косаком — через Воловець у напрямі Стрия, третя — під командою отамана С. Шухевича через Ужок і Турку, потім на Дрогобич.

Сотник Іван Коссак (11.IX.1876—15.I.1927)

Сотник Іван Коссак (11.IX.1876—15.I.1927)

Так починався Карпатський похід УСС, що вкрив славою стрілецьке ім’я. По суті, це було перше бойове хрещення Легіону УСС. А вже 9 жовтня у звіті австрійського Генерального штабу було сказано, що «у боях відзначився також Український Добровольчий Легіон».

18 жовтня півкурінь отамана С. Шухевича доходить до Борислава, Дрогобича та Нагуєвичів. Сотня І. Коссака розпочинає бій під Сільцем з трьома сотнями росіян і 20 жовтня здобуває Дрогобич, а сотня Дудинського входить 21 жовтня до Стрия. В бою з гренадерськими частинами вона втрачає половину вояків, але утримується на позиціях, тоді як австрійські відділи вже давно покинули позиції. Одночасно сотні І. Коссака, О. Букшованого і М. Барана стримують наступ росіян в околицях Синевідська.

Прокоментуйте...
Бажаєте аватар? Завантажте на gravatar!

Page 1 of 11