Автор yccadmin
10.10.2011
Прокоментуй!

Мазепинський курс мілітарний

Ще однією таємною військовою організацією став «Мазепинський курс мілітарний».

Заснований студентом правничого відділу Василем Кучабським та слухачем політехніки О. Квасом восени 1913 р., цей гурток об’єднував приблизно 80 (за іншими даними — 40) молодих людей. Осип Думін згадував, що учасники «Курсу» слухали лекції з військової дисципліни, з ними проводилися практичні польові навчання у Стрийському парку, на стрільбищах у Замарстинові й Брюховичах. Завдяки старанням організаторів «Курсу» до Першої світової війни з’явилася низка підручників, зокрема, про гвинтівку системи Манліхера, теорію стрільби, військову картографію. Особливих успіхів у цій роботі досягнув Василь Кучабський, який написав праці: «Кріс піхотного війська», «Сигналізація», «Теорія стріляння», «Зберігання зброї», «Розвідча служба» та «Шифри» (автор книг приховувався за псевдонімом «Вука»).

Крім нього, підручники «Поземельство (теренознавство)», «Австрійські мапи, пляни і шкіци», «Підручники для техніки і украплення», «Взір на рапорти для командирів, що ведуть більші відділи» під псевдонімом «Зінко Бурлака» видав Осип Квас. Також працю  «Таборування» підготував Василь Клим (опублікована під псевдонімом «Іриний Дмитрак»). Це були перші військові підручники українською мовою від 1848 р., і у воєнний час вони показали свою цінність у вишкільних структурах, зокрема у Вишколі та Коші Легіону Українських Січових Стрільців.

Представниками цієї організації також було налагоджено видавництво газети, що мала назву «Вічний революціонер». З ініціативи В. Кучабського «мазепинці» склали присягу, в якій зобов’язувалися зі зброєю в руках здобувати незалежність для українського народу. У травні 1914 р. 20 членів товариства перед його керівниками в складі Василя Кучабського, Осипа Кваса та Василя Клима склали іспити за програмою підстарший. Ще в лютому 1914 р. організатори товариства заснували так званий «Воєнний фонд», кошти з якого передбачалося використати для закупівлі зброї. На час літніх канікул планувалося також проведення військових навчань у районі Чорногори за участю інших військових організацій. Щоправда, початок Першої світової війни не дозволив реалізувати ці задуми: попереду в «січовиків» було не навчання, а справжня війна.

Прокоментуйте...
Бажаєте аватар? Завантажте на gravatar!

Page 1 of 11