Архів тегів: Старосольський

Автор yccadmin
08.10.2011
Прокоментуй!

Спроби створення української армії. Товариство Сокіл

Одна з найтяжчих і водночас славних сторінок історії нашої Батьківщини — доба визвольних змагань українського народу за свою державність у 1917— 1921 рр. — нерозривно пов’язана в нашій свідомості з Українськими Січовими Стрільцями, часто званими усусами.

Чому ж саме галицьке Січове Стрілецтво стало символом початку збройної боротьби України за незалежність у XX столітті?

Напередодні Першої світової війни українські землі вже більше ста років були поділені між двома імперіями — Габсбургів та Романових. Український національний рух у кожній з цих держав, формуючи свої політичні гасла та завдання на майбутнє, намагався одночасно перерости свої внутрішні протиріччя та подолати зовнішні несприятливі обставини.

Найскладнішим же було домогтися створення національних військових формувань — запоруки майбутньої незалежності. Галичанам це вдалося раніше, й тому попри те, що усуси спочатку воювали в австрійських одностроях, для українства вони стали виплеканим зародком національного війська. Тому до 1917—1918 рр., коли й на Наддніпрянщині почала створюватись українська армія, «січовики» пройшли вже тривалий і кривавий бойовий шлях. Коли в 1918 р. після Берестейського миру підрозділи УСС прийдуть на Східну Україну, вони вже являтимуть собою певний взірець не лише військової організації (не надто вони були численні та їхня суто воєнна потуга тоді не була вирішальним важелем), але й озброєного, мобільного національного осередку, члени якого були не лише солдатами, але й носіями патріотичної свідомості, котру вони поширювали серед українського населення, куди б їх не заносила мінлива доля.

Читати далі »

Page 1 of 11